(New 2019) Egypt Vs. Uruguay on Astra Hotbird Eutelsat Badr satellites - Nilesat

Watch World cup 2018  Egypt Vs. Uruguay on TV

Egypt Vs. Uruguay
15.06.18 at 14:00
Watch Uruguay VsWatch Uruguay
Egypt
FIFA
Uruguay

Watch World Cup Russia 2018 Live matches for free via satellite transmission on ABS, Astra1, Astra2, Badr 5, Eutelsat16, Eutelsat5W, eutelsat7A, Express, Yamal, Hotbird, Turksat, SES, Intelsat ad other satellites. Or you may want to enjoy the game online via Internet, the big football event Egypt Vs Uruguay Football World cup 2018 that will be held in Russia on 15.06.18, at 14:00 CET Time, Group A.
The Match Egypt Vs Uruguay will be broadcast to all the world on all satellites. there is no free channels show the match on Nilesat.

The frequency of Satellite Channels broadcast Worldcup 2018

 Channel frequencies:
ChannelSatellitePositionFrequencyPolaritySR
CuatroABS 3A3.0°W3919Vertical9582 5/6
CuatroAstra 1L19.2°E10979Vertical22000 5/6
TMC HDAstra 1M19.2°E11856Vertical29700 2/3
ARDAstra 1N19.2°E11837Horizontal27500 3/4
BBC One HDAstra 2E28.2°E10847Vertical23000 2/3
STV HDAstra 2G28.2°E11068Vertical23000 3/4
UTV HDAstra 2G28.2°E11068Vertical23000 3/4
IRIB TV3Badr 526.0E11900Vertical27500
IRIB TV3Badr 526.0E11881Horizontal27500
BNT 1 BulgariaEutelsat 16A16.0°E11595Vertical30000 5/6
Canale 5 ItaliaEutelsat 5 West A5.0°W12669Horizontal35000 2/3
Mediaset ExtraEutelsat 5 West A5.0°W12669Horizontal35000 2/3
TMC HDEutelsat 5 West A5.0°W11096Vertical29950 3/4
TMC HDEutelsat 5 West A5.0°W11509Horizontal29500 8/9
Canale 5 ItaliaEutelsat 5 West A5.0°W12606Vertical35000 2/3
Italia 1 HDEutelsat 5 West A5.0°W12606Vertical35000 2/3
TRT 1Eutelsat 7A7.0°E11534Vertical30000 5/6
TRT 3 SporEutelsat 7A7.0°E10762Vertical30000 3/4
TRT 3 SporEutelsat 7A7.0°E10762Vertical30000 3/4
TRT 3 SporEutelsat 7B7.0°E10762Horizontal30000 3/4
MatchExpress AM5140.0°E3675Vertical33483 7/8
MatchExpress AM5/AT2140.0°E3675Vertical33483 7/8
Mediaset ExtraHot Bird 13C13.0°E11919Vertical29900 5/6
Italia 1 HDHot Bird 13E13.0°E11432Vertical29900 3/4
Kwese Free SportsIntelsat 20 (IS 20)68.5°E12634Vertical16166 5/6
Kwese Free SportsIntelsat 37e18.0°W3877Left16195 3/5
Kwese Free SportsIntelsat 37e18.0°W3877Left16195 3/5
IRIB TV3Intelsat 90262.0E11555Vertical30000 5/6
UTV HDIntelsat 90727.5°W11495Vertical44101
BBC One HDIntelsat 90727.5°W11495Vertical44101
STV HDIntelsat 90727.5°W11495Vertical44101
RCN Nuestra TeleSES 640.5°W4029Right8000 3/4
RCN Nuestra TeleSES 640.5°W4021Right3200 3/4
TRT 1Turksat 4A42.0°E11957Vertical27500 5/6
TRT 3 SporTurksat 4A42.0°E11957Vertical27500 5/6
MatchYamal 40190.0°E11471Vertical11160 2/3
MatchYamal 40190.0°E3645Horizontal28000 3/4
MatchYamal 40190.0°E4026Horizontal14990 3/5
MatchYamal 40190.0°E4106Horizontal14990 3/4
MatchYamal 40190.0°E4124Horizontal14990 3/4

Channels broadcast Worldcup online:



  • ARD Channel :Play ARD
  • Channel :Play
  • BBC Channel :Play BBC
  • Channel :Play
  • TMC HD Channel :Play TMC HD
  • Match Channel :Play Match
  • TRT 1 Channel :Play BBC
  • Mediaset Extra Channel :Play
  • IRIB TV3 Channel :Play TMC HD
  • BBC One Channel :Play Match


  • Matches scheduled on Satellite Channels 

    Friday June 15
    Russia v Saudi Arabia, Luzhniki, 
    Egypt v Uruguay, Ekaterinburg, 
    Saturday June 16
    Morocco v Iran, Saint Petersburg,
    Portugal v Spain, Sochi,
    Australia v France, Kazan,
    Argentina v Iceland, Otkrytiye,
    Sunday June 17
    Peru v Denmark, Saransk,
    Croatia v Nigeria, Kaliningrad, 5am
    Costa Rica v Serbia, Samara,
    Monday June 18
    Germany v Mexico, Luzhniki,
    Brazil v Switzerland, Rostov-on-Don,
    Sweden v Korea Republic, Nizhny Novgorod,
    Tuesday June 19
    Belgium v Panama, Sochi,
    Tunisia v England, Volgograd,
    Poland v Senegal, Moscow,
    Wednesday June 20
    Colombia v Japan, Saransk,
    Russia v Egypt, Saint Petersburg,
    Portugal v Morocco, Luzhniki,
    Thursday June 21
    Uruguay v Saudi Arabia, Rostov-on-Don,
    Iran v Span, Kazan,
    Australia v Denmark, Samara,
    Friday June 22
    France v Peru, Ekaterinburg,
    Argentina v Croatia, Nizhny Novgorod,
    Brazil v Costa Rica, Saint Petersburg,
    Saturday June 23
    Nigeria v Iceland, Volgograd,
    Serbia v Switzerland, Kaliningrad,
    Belgium v Tunisia, Otkrytiye,
    Sunday June 24
    Germany v Sweden, Sochi,
    Korea Republic v Mexico, Rostov-on-Don,
    England v Panama, Nizhny Novgorod,
    Monday June 25
    Japan v Senegal, Kaliningrad,
    Poland v Colombia, Kazan,
    Tuesday June 26
    Uruguay v Russia, Samara, 
    Saudi Arabia v Egypt, Volgograd, 
    Iran v Portugal, Saransk,
    Spain v Morocco, Kaliningrad,
    Wednesday June 27
    Denmark v France, Luzhniki,
    Australia v Peru, Sochi,
    Nigeria v Argentina, Saint Petersburg,
    Iceland v Croatia, Rostov,
    Thursday June 28
    Korea Republic v Germany, Kazan,
    Mexico v Sweden, Ekaterinburg,
    Serbia v Brazil, Otkrytiye,
    Switzerland v Costa Rica, Nizhny Novgorod,
    Friday June 29
    Japan v Poland, Volgograd,
    Senegal v Colombia, Samara,
    England v Belgium, Kaliningrad,
    Panama v Tunisia, Saransk,
    Sunday July 1
    Last 16 - Winner C v Runner-up D, Kazan,
    Last 16 - Winner A v Runner-up B, Sochi,
    Monday July 2
    Last 16 - Winner B v Runner-up A, Moscow,
    Last 16 - Winner D v Runner-up C, Nizhny Novgorod,
    Tuesday July 3
    Last 16 - Winner E v Runner-up F, Samara,
    Last 16 - Winner G v Runner-up H, Rostov-on-Don,
    Wednesday July 4
    Last 16 - Winner F v Runner-up E, Saint Petersburg,
    Last 16 - Winner H v Runner-up G, Moscow,
    Saturday July 7
    Quarter-final 1 - Nizhny Novgorod,
    Quarter-final 2 - Kazan,
    Sunday July 8
    Quarter-final 3 - Samara,
    Quarter-final 4 - Sochi,
    Wednesday July 11
    Semi–final 1 - Saint Petersburg,
    Thursday July 12
    Semi–final 2 - Moscow,
    Sunday July 15
    Third place playoff - Saint Petersburg,
    Monday July 16
    Final - Moscow,
    Comments

    Subscribe Via Email

    Don't Miss Any Frequencies Updated!